ZÚŽENIE VRÁTNIKA - STENÓZA PYLORU
Vratnik je zúžený v dôsledku zhrubnutia okolitých svalov. Príčina zhrubnutia svalov nie je známa, no vie sa, že sa častejšie vyskytuje u chlapcov.

Táto porucha, ktorá sa vyskytuje u najmenších detí do dvoch mesiacov života, nie je veľmi rozšírená. Je to zúženie vývodu žalúdka (vrátnika - pyloru) do tenkého čreva. Závažne zúžený vývod dovoľuje len veľmimalému množstvu potravy prejsť do čreva. Zvyšok dieťa vyvráti, čím stráca hmotnosť.

Aké sú príznaky?
Hlavné príznaky zúženia vrátnika sa zvyčajne prejavia medzi druhým a šiestym týždňom života. Sú nasledujúce:
  • Sústavné vracanie "prúdom" (vracanie, ktoré je vynútené a namáhavé a zvyčajne vyvrhnuté na určitú vzdialenosť od dieťatka).
  • Ustavičný hlad: dieťatko si často pýta jest okamžite po vracaní.
  • Nepravidelná činnosť čriev.
  • Úbytok hmotnosti a nepokoj, ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako niekoľko dní.

Pri sústavnom vracaní hrozí vášmu dieťaťu dehydratácia. Ak má dieťa niektoré z vyššie uvedených príznakov a mohlo by byt dehydrované, okamžite volajte lekára. Kým príde, kŕmte dieťa často, no v malých dávkach, aby v žalúdku neostávalo veľa nestrávenej potravy.


Čo pravdepodobne urobí lekár?
Lekár vyšetrí bruško dieťatka, kým ho budete kŕmiť, aby mohol vyhmatať tuhý útvar (zväčšenie) v oblasti vrátnika. Ak má podozrenie na zúženie vrátnika, odporučí hospitalizáciu. V nemocnici ho znovu vyšetria a pravdepodobne mu urobia ultrazvuk, aby sa potvrdila diagnóza.

Ak je dieťatko dehydrované, dostane infúziu tekutín. Na odstránenie poruchy stačí malý chirurgický zákrok, ktorým sa rozšíri vrátnik. S najväčšou pravdepodobnosťou už nasledujúci deň bude môct dieťatko opustiť nemocnicu. Po operácii môžete zvyšovať množstvo jedla na normálnu dávku len postupne (trvá to zvyčajne dva až tri dni).


Aké sú celkový vyhliadky?
Keď už raz bolo zúženie vrátnika chirurgicky napravené, porucha sa viac neobnoví a nezanechá ani nijaké trvalé následky.

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt