HLÍSTY
Vzorku môžete odobrať tak, že pritlačíte dieťaťu k ritnému otvoru lepkavú pásku. Mali by ste to urobiť ráno, skôr, ako  sa dieťa okúpe alebo použije WC.

V krajinách s miernym pásmom patria medzi najrozšírenejšie črevné parazity hlísty (mrle). Tieto parazity, pripomínajúce nitky, najčastejšie napádajú deti. Niekedy napadnú zároveň niekoľko členov rodiny (hoci všetci nemusia mat' príznaky), a preto sa lieči vždy celá rodina naraz.

Ako dochádza k nakazeniu parazitom?
Deti dostávajú hlísty v dôsledku cmúľania a oblizovania rôznych predmetov alebo po zjedení jedla, ktoré bolo kontaminované vajíčkami parazitov. Požité vajíčka sa v črevách vyvinú na dospelé hlísty. Samičky hlístov vyliezajú v noci z konečníka, aby naložili vajíčka do kože okolo ritného otvoru.

Aké sú príznaky?
Hlavnými príznakmi sú:
  • Svrbenie v oblasti konečníka, najmä v noci, keď' samičky kladú vajíčka.
  • U dievčat svrbenie v pošve.
  • Zapálenie ritného otvoru v dôsledku sústavného škriabania.

Niekedy možno vidieť v stolici hmýriť sa tenké biele hlísty.


Mám sa poradiť s lekárom?
Ak si myslíte, že dieťa má hlísty, mali by ste s ním zájsť lekárovi. Lekár vás môže požiadať, aby ste odobrali zopár vajíčok na mikroskopické vyšetrenie. Zároveň prelieči celú rodinu jednou až tromi sériami liečby protiparazitickým liekom - prvá dávka. je zdvojená, potom sa deň užíva jedna tabletka denne. Jedna séria by mala dieťa vyliečiť, aby sa však predišlo prípadnej ďalšej infekcii, po dvoch týždňoch sa liečba celej rodiny opakuje.

Ako odobrať vzorku vajíčok hlísty?
Vzorku môžete odobrať tak, že pritlačíte dieťaťu k ritnému otvoru lepkavú pásku. Mali by ste to urobiť ráno, skôr, ako  sa dieťa okúpe alebo použije WC.

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt