HERNIA

Herniou voláme vysunutie časti čreva cez brušnú stenu. U detí sa najčastejšie vyskytuje pupočná a slabinová hernia. Pri pupočnej hernii prerazí črevo svalovú stenu priamo na pupku alebo tesne nad ním. Pri slabinovej hernii sa črevo vysunie do slabinového kanála (je to priechod v slabinách, cez ktorý zostupujú chlapcom ešte pred narodením semenníky do mieška).

Pupočná hernia
Tento typ hernie vzniká v dôsledku svalovej medzery v brušnej stene a zvyčajne sa objaví pár týždňov po pôrode. Vo väčšine prípadov pupočná hernia zmizne sama do dvoch rokov života, ale niekedy môže pretrvávať až do piateho roku života.

Aké sú príznaky?
Pupočná hernia vyzerá ako mäkký opuch zvyčajne na pupku a môže sa prejavovať aj takto:
  • Ráno nebýva zväčšená, no v priebehu dňa sa znovu objaví.
  • Môže sa zväčšovať, ak dieťa plače alebo napína brušné svaly.
  • Nie je bolestivá.

Ak je hernia priveľmi veľká alebo sa nestratí ani do piatich rokov života, mali by ste zájsť s dieťaťom k lekárovi.


Aká je liečba?
Na zasunutie čreva do brušnej dutiny a spojenie medzery medzi svalmi brušnej steny stačí malá operácia. Chirurgický zákrok oveľa častejšie vyžadujú hernie, ktoré sa vytvoria nad pupkom. Keď sa pupočná hernia stratí alebo vylieči, zvyčajne sa viac neopakuje.

Slabinová hernia
Slabinová hernia sa najčastejšie vyskytuje u chlapcov do jedného roka života. Objaví sa vtedy, keď slabinový kanál, ktorý sa normálne uzatvára krátko po p8rode, ostane otvorený, a tým vytvorí priestor, ktorým môže črevo prepadnúť do slabiny alebo do mieška.

Aké sú príznaky?
Slabinová hernia vyzerá ako mäkký opuch tesne nad slabinovým zhybom alebo v miešku. Príznaky hernie:
  • Často nebýva prítomná ráno, ale v priebehu dňa sa znovu objaví.
  • Môže sa zväčšovať, ak dieťa plače.

Zaškrtená hernia je komplikácia, ktorá sa môže objaviť vtedy, keď sa prepadnuté črevo zacvikne v slabinovom kanále, takže má obmedzené alebo úplne prerušené zásobovanie krvou. Ak sa hernia zaškrtí, opuch v slabinách alebo v miešku stvrdne, zbledne a stane sa citlivým až bolestivým a dieťa môže vracať. Ak má dieťa nebolestivú herniu, stačí, ak s ním zájdete k lekárovi v priebehu 24 hodín. Ak je však hernia citlivá na dotyk alebo bolestivá, mali by ste zavolať sanitku alebo odviezť dieťa do najbližšej nemocnice na pohotovosť alebo na chirurgické oddelenie.


Aká je liečba?
Slabinová hernia sa bez zákroku nestratí, vždy je potrebná operácia. Ak je hernia bolestivá, dieťa môžu okamžite hospitalizovať, lebo operácia je naliehavá. Črevo vrátia do brušnej dutiny a slabinový kanál uzavrú. Ak raz dieťaťu slabinovú herniu chirurgicky napravili a uzavreli slabinový kanál, hernia by sa už viac nemala zopakovať.

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt