HEPATITÍDA - Zápal pečene
Pri žltačke sa v krvi tvorí nadbytočný bilirubín, ktorý spôsobuje zažltnutie očných bielok i celej kože.

Najčastejšou príčinou hepatitídy (zápalu pečene) býva vírusová infekcia. Infekciu môže spôsobiť' niekoľko kmeňov vírusu. Novorodenci sa môžu nainfikovať' vírusom B počas pôrodu, ak sú ich matky nositeľkami tohto vírusu. Avšak tí novorodenci, u ktorých sa takéto riziko predpokladá, bývajú proti hepatitíde B zaočkovaní. Staršie deti mávajú najčastejšie žltačku spôsobenú vírusom A.

Čo ju spôsobuje?
Žltačku typu A môže dieťa dostať najčastejšie vtedy, keď zje potravu alebo vypije vodu, ktorá bola kontaminovaná výkalmi. Ak plánujete navštíviť niektorú rozvojovú, krajinu, kde je táto choroba veľmi rozšírená, odporúča sa zaočkovať proti žltačke typu A.

Aká je liečba?
U detí predškolského veku býva väčšina infekcií žltačky typu A veľmi mierna a neprejavuje sa nijakými príznakmi. Staršie deti už mávajú príznaky. Zvyčajne nie sú závažné a môžu sa prejavovať nasledujúcim spôsobom:
  • Príznaky podobné chrípke ako horúčka, bolesti hlavy a celková slabosť.
  • Nechutenstvo.
  • Napínanie na vracanie a vracanie.
  • Brucho citlivé na dotyk vpravo hore (v mieste, kde je umiestnená pečeň).

Asi týždeň po týchto príznakoch môže dieťa zožltnúť (pozri fotografiu vľavo), často má tmavý moč a bledú stolicu, niekedy hnačku. Žltačka môže trvať až dva týždne.


Mám sa poradiť s lekárom?
Ak má dieťa príznaky žltačky, navštívte do 24 hodín lekára. Žltačka typu A sa nedá liečiť liekmi, ale lekár vám poradí, ako sa máte o dieťa doma starať. Zriedkavo sa stáva, že žltačka je závažná a dieťa treba hospitalizovať, aby bolo pod kontrolou a bola mu poskytnutá primeraná starostlivosť.

Ako môžem dieťaťu pomôcť?
Ak dieťa chce, malo by ležať. Ak vracia a trpí nechutenstvom, mali by ste mu v hodinových intervaloch podávať rehydratačný nápoj (pozri odsek: Ako predchádzať dehydratácii u starších detí, s. 53) ochutený ovocným džúsom. Keď dieťa zožltne, zvyčajne sa zlepší jeho chuť do jedla a môže začať dostavať zmiešanú stravu. Rozšíreniu žltačky typu A na ostatných členov rodiny možno zabrániť tým, že si budú všetci úzkostlivo umývať ruky všetky potreby na jedenie a stolovanie sa prevaria.

Aké sú celkový vyhliadky?
Dieťa by sa po dvoch až šiestich týždňoch po objavení sa príznakov malo začať cítiť tak dobre, aby mohlo znovu začať chodiť do školy. Žltačka typu A nezvykne natrvalo poškodiť pečeň. Dieťa, ktoré už žltačku prekonalo, by malo ostať do konca. života voči nej imúnne.

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt