GIARDIÁZA

Giardiáza je infekcia tenkého čreva, ktorú spôsobuje jednobunkový parazit Giardia lamblia, ktorý sa môže do tela dostať požitím kontaminovanej stravy alebo pitím kontaminovanej vody. Kedysi sa toto ochorenie vyskytovalo len v tropických krajinách, dnes sa však rozšírilo už aj do krajín mierneho pásma a postihuje najmä deti predškolského veku.

Aké sú príznaky?
Približne dve tretiny infikovaných detí nemá nijaké príznaky. Ak sa však objavia, býva to zvyčajne jeden až tri dni po tom, ako parazit vnikol do tela. Príznaky giardiázy sú nasledujúce:
  • Drastické záchvaty hnačky s vetrami.
  • Veľmi bledá, spenená, nepríjemne zapáchajúca stolica v dôsledku malabsorpcie.
  • Zlý pocit v bruchu a kŕče.
  • Opuchnuté brucho a napínanie na vracanie. 

Aká je liečba?
Väčšina prípadov giardiázy je mierna a prejde sama zhruba do dvoch týždňov. Ak má dieťa hnačku dlhšie ako dva týždne alebo má úpornú hnačku dlhšie ako dva dni, mali by ste s ním zájsť k lekárovi. Lekár odošle na laboratórne vyšetre­nie vzorky stolice. Ak sa potvrdí prítomnosť Giardie lamblie, lekár predpíše týždeň trvajúcu liečbu liekom proti parazitom.

Mali by ste sa postarať o to, aby dieťa pilo dosta­točné množstvo tekutín, ktoré stráca, keď' má hnačku. Ak chcete predísť tomu, aby sa ochorenie rozšírilo aj na ďalších členov rodiny, musíte dbať na to, aby si všetci členovia rodiny dôkladne umývali ruky po použití WC i pred prípra­vou jedla a pred jedením.


© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt