ZÁPAL SLEPÉHO ČREVA
1. Zvyčajné prvé miesto bolesti.    2. Zvyčajné miesto bolesti po niekoľkých hodinách.

Apendix je malé červovité črievko, ktoré prevísa z prvej časti hrubého čreva. Jeho funkcia nie je známa, hoci sa z neznámych dôvodov niekedy infikuje a zapáli. Zápal slepého čreva býva častou príčinou bolestí brucha a vyžaduje chirurgický zákrok.

Aké sú príznaky?
Hlavné príznaky sú:
  • Tupá bolesť v spodnejšej časti brucha (pozri ilustráciu pod textom). Ľahké stlačenie boľavého miesta, pohyb alebo hlboké dýchanie zvyšuje pocit bolesti, preto deti so zápalom slepého čreva často ležia bez pohybu.
  • Ťažoba, ktorú môže, no nemusí sprevádzať vracanie.
  • Horúčka.
  • Zápcha alebo hnačka.

Mám sa poradiť s lekárom?
Ak je bolesť taká intenzívna, že núti dieťa plakať, alebo ak trvá už tri hodiny, okamžite volajte lekára. Ak bolesť trvá už dlhšie ako šesť hodín, volajte sanitku alebo odvezte dieťa do nemocnice na chirurgické oddelenie alebo na pohotovosť. Ak sa zápal slepého čreva nelieči okamžite, môže sa perforovať (prasknúť). Vtedy sa môže hnis dostať do brušnej dutiny a spôsobiť infekciu, ktorá môže viest k život ohrozujúcemu stavu - peritonitíde (zápalu pobrušnice). Ak slepé črevo praskne, bolesť sa rozšíri na celé brucho a je nepretržitá. Bolesť pri zápale slepého čreva sa  začína zvyčajne v oblasti pupka. Postupne sa zväčšuje a v priebehu nasledujúcich hodín sa presunie na pravú dolnú časť' brucha. Niektoré deti pociťujú bolesti pravej dolnej časti brucha od začiatku.

Ako môžem dieťaťu pomôcť?
Keď dieťa začne bolieť brucho, spočiatku je veľmi ťažké posúdiť, či ide o vážny problém, alebo nie. Môžete priložiť k bolestivému miestu termofor zabalený do uteráka. Nedávajte dieťaťu paralen ani iné lieky utišujúce bolesť, lebo môžu sťažiť lekárovi určenie diagnózy. Dieťa by nemalo nič jest ani piť pre prípad, že by bola potrebná operácia.

Ako môžem dieťaťu pomôcť?
Lekár dieťa vyšetrí. Ak má podozrenie na zápal slepého čreva, dieťa bude prijaté do nemocnice. Ak aj ďalšie vyšetrenia potvrdia, že ide o zápal slepého čreva, dieťa sa okamžite podrobí operácii (apendektómii), pri ktorej mu slepé črevo vyoperujú.

Ešte asi 24 hodín po operácii bude dostávať lieky utišujúce bolesť. Ak nedošlo k perforácii slepého čreva, dieťa bude môct ísť po troch či štyroch dňoch domov. Ak bolo slepé črevo perforované, dieťa dostane antibiotickú liečbu a bude musieť ostať v nemocnici, až pokým sa infekcia nevylieči, čo trvá približne sedem dní alebo dlhšie. Keď' sa vráti z nemocnice domov, môže znovu jest normálnu stravu. Športom a fyzickej námahe by sa však malo ešte nejaký mesiac vyhýbať.


© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt