VRODENÁ DISLOKÁCIA BEDROVÉHO KĹBU

Jeden z dvestopát'desiatich novorodencov sa narodí s vrodenou dislokáciou bedrového kĺbu. Znamená to, že hlavica stehnovej kosti leží mimo panvovej jamky alebo je nestabilná a môže ľahko vykĺznuť zo správnej polohy. Čoskoro po pôrode sa robí prvé vyšetrenie bedrových Kĺbov a v prvom roku života sa na povinných prehliadkach pravidelne znovu kontrolujú. Vrodená dislokácia bedrového kĺbu je dedičná a postihuje viac dievčatá ako chlapcov.

Čo ju spôsobuje?

Hoci prvotná príčina nie je známa, jeden alebo aj oba bedrové kĺby dieťatka môžu byt dislokované alebo nestabilné aj preto, lebo je slabé väzivové puzdro, ktoré obklopuje bedrový kĺb, alebo preto, lebo panvová jamka je abnormálne plytká.


Aké sú príznaky?

Vrodenú dislokáciu bedrového kĺbu objavia lekári čoskoro po pôrode. V niektorých nemocniciach ju vyšetrujú pomocou ultrazvuku. Niekedy sa na poruchu príde až neskôr na pravidelných návštevách v detskej poradni počas prvého roku dieťaťa. Veľmi zriedkavo sa môže stať, že poruchu objavia, až keď dieťa začne chodiť. Vtedy sa prejavia nasledujúce príznaky:

  • Krívanie

  • Na zadnej strane stehna tesne pod zadočkom je viac kožných záhybov ako na zdravej strane

Ak by ste mali podozrenie, že dieťa môže mat vrodenú dislokáciu bedrového kĺbu, mali by ste zájsť k lekárovi.


Aká je liečba?

Nestabilný bedrový kĺb sa často  vylieči sám krátko po pôrode. Ak sa porucha nenapraví sama do dvoch týždňov po narodení, možno použiť bedrovú dlahu na to, aby sa hlavica stehnovej kosti dostala na správne miesto a udržala sa tam. Takáto dlaha sa nosí približne dva až štyri mesiace. Po odstránení dlahy by mal byt bedrový kĺb v poriadku. Ak vrodenú dislokáciu bedrového krbu objaví až lekár na povinnej návšteve poradne (tá býva zvyčajne, keď má dieťa šesť týždňov, niekedy i neskôr), bude treba hlavicu stehnovej kosti naťahovať na miesto niekoľko týždňov. Po natiahnutí bude dieťa pravdepodobne musieť nosiť dlahu alebo sadrový obväz niekoľko mesiacov.


Aké sú celkové výhliadky?

Čím skôr sa začne s liečbou, tým lepšie sú vyhliadky. Ak sa dieťa lieči v novorodeneckom alebo skorom dojčenskom veku, malo by normálne chodiť a neskôr v živote by nemalo pociťovať škodlivé následky. Ak sa však s liečbou začne neskoro alebo vôbec sa nezačne, hrozí riziko trvalého krívania a skorý výskyt zápalu v postihnutom bedrovom kĺbe.


© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt