SVALOVÉ KŔČE

Krč, silné, bolestivé stiahnutie (spazmus) svalu, býva nečakaný a intenzívny. Zvyčajne však trvá len pár minút. Okrem toho, že sval v kŕči bolí, je aj stuhnutý a napnutý a na postihnutom mieste možno vidieť' hrču alebo deformáciu. Kŕče najčastejšie postihujú lýtkový sval 

Čo ich spôsobuje?
Krč môže privodiť veľmi namáhavé cvičenie, dlhé opakovanie rovnakého pohybu alebo to, ak dieťa leží alebo sedí v nevhodnej polohe. Kŕče pri namáhavom cvičení vznikajú tým, že sa pri potení stráca soľ. Zriedkavo môže opakujúce sa alebo dlhotrvajúce kŕče spôsobovať nedostatok kalcia v krvi.

Ako môžem pri kŕči pomôcť?
Dieťaťu môžete pomôcť uvoľniť krč jemným masírovaním a naťahovaním postihnutého svalu. Naťahovanie treba opakovať, až kým bolesť nepovolí. Ak pocit bolesti pretrváva, priložte na postihnuté miesto termofor s horúcou vodou zabalený do uteráka. Dieťa sa tiež môže vykúpať vo veľmi teplej vode alebo sa osprchovať horúcou vodou. Takisto mu môžete podať paralen alebo ibuprofén. Krč môže dieťa vyľakať; upokojte ho, že to nie je nič výnimočné a rýchlo to prejde. Ak chcete kŕčom predchádzať, dbajte na to, aby dieťa počas športovania pilo veľa tekutín, najmä ak je vonku horúco. Ak sa kŕče vyskytujú často a bez príčiny, ktorá by ich vysvetlila, mali by ste navštíviť lekára, aby vylúčil nejakú skrytú poruchu.

Ako odstrániť krč?
Najprv jemne potiahnite prsty postihnutej nohy k sebe. Potom ich zatlačte späť', aby smerovali dohora. V oboch polohách , by ste mali podržať' nohu niekoľko minút.

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt