PODRÁŽDENÝ BEDROVÝ KĹB
Je to stav, keď' sa zapáli výstelka bedrového kĺbu a v jeho vnútri sa nahromadí tekutina. Príčina nie je známa, často sa však podráždi do 2 týždňov po prekonaní infekcie horných dýchacích ciest, napr. nádchy Na podráždený bedrový kĺb najviac trpia deti medzi 2. až 12. rokom života.

Aké sú príznaky?

Príznaky podráždeného bedrového kĺbu sa objavia odrazu a môžu sa prejaviť nasledovne:

  • Krívanie.

  • Bolesť v bedrovom kĺbe, v slabinách, v stehne alebo v kolene.

  • Niekedy sa pridruží aj mierna teplota.

Ak dieťa pociťuje bolesť v kĺbe, slabinách, stehne alebo v kolene alebo kríva bez zrejmej vonkajšej príčiny, mali by ste do 24 hodín navštíviť lekára.


Aká je liečba?

Lekár vám pravdepodobne odporučí, aby ste dávali dieťaťu lieky proti bolesti, napr. paralen, a dbali na to, aby ležalo, kým bolesť nepoľaví, čo zvyčajne trvá jeden až sedem dní. V mimoriadnych prípadoch, keď je bolesť veľmi silná, dieťa pravdepodobne prijmú do nemocnice, kde mu urobia krvnú skúšku, aby sa vylúčila prítomnosť infekcie. Chorý kĺb môžu aj zröntgenovať alebo vyšetriť ultrazvukom, aby sa vylúčila možnosť PERTHESOVEJ CHOROBY  alebo infekcia kĺbu. Svalový spazmus alebo bolesť možno uvoľniť natiahnutím.


Aké sú celkové výhliadky?
Keď poľaví bolesť, dieťa sa zvyčajne maže vrátiť do normálneho života. Ak by dieťa začalo byť aktívne príliš skoro, mohlo by sa stať, že sa príznaky znovu zopakujú a bude treba nasadiť nesteroidné protizápalové lieky. V prípade, že bolesť v kĺbe pretrváva napriek liečbe, môže ísť o Perthesovu chorobu alebo Juvenilnú Chronickú Artritídu.

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt