NATIAHNUTIE A VYVRTNUTIE

K natiahnutiu svalov dochádza vtedy, keď' sa sval extrémne pretiahne a niektoré zo svalových vlákien sa poškodia. O natiahnutom kĺbe hovoríme vtedy, keď' sa pretiahne alebo pretrhne jedno alebo viac väzív (fibróznych tkanív, ktoré spájajú kosti s kĺbmi). K natiahnutiu a vyvrtnutiu dochádza najčastejšie pri rôznych pádoch alebo namáhavej telesnej činnosti. Tieto zranenia možno väčšinou liečiť doma.

Aké sú príznaky

Záväznosť príznakov závisí od toho, do akej miery bol sval alebo váz poškodený. Príznaky môžu byt rôzne:

  • Bolesť a citlivosť, ktorá sa pri hýbaní zvyšuje.

  • Opuch okolo poraneného miesta.

  • Svalový spazmus (napnutie svalu spôsobené mimovoľnými sťahmi).

  • Ak je postihnutá dolná končatina, môže dieťa krívať.

  • Niekoľko dní po poranení sa môže objaviť modrina.


Čo môžem urobiť ja?
Prvých 48 hodín po poranení je najlepšie postupovať osvedčeným spôsobom štyroch základných opatrení - dopriať dieťaťu odpočinok, ľadový obklad, stiahnutie a vyvýšenie. Prvých 48 hodín by ste nemali na poranené miesto prikladať nič horúce. Na zmiernenie bolesti môžete dať dieťaťu paralen. Bolesť i opuch by mali po prvom či druhom dni začať ustupovať a dieťa by už malo pomaly rozcvičovať natiahnutú či vyvrtnutú končatinu.

Mám vyhľadať lekára?
Lekára by ste mali vyhľadať v prípade, ak bolesť a opuch po poranení sú veľmi veľké (napríklad, ak dieťa pri zranení členka nemôže chodiť, alebo ak ani po niekoľkých dňoch nenastane zlepšenie menej závažných príznakov.

Čo pravdepodobne urobí lekár?

Lekár vyšetrí poranené miesto a môže vás poslať do nemocnice na röntgen, aby sa ubezpečil, že nie je zlomená kosť. Poranené miesto môže obviazať alebo stiahnuť elastickým ovínadlom. Ak si dieťa poranilo dolnú končatinu, možno bude potrebovať barly, pri poranení hornej končatiny sa môže použiť sadrová dlaha. Ak je natiahnutie alebo vyvrtnutie veľmi závažné, môže lekár predpísať nesteroidné protizápalové lieky, ktoré zmiernia bolesť a opuch a urýchlia liečbu. Pri závažnom vyvrtnutí dieťa možno bude musieť nosiť sadrovú dlahu alebo sadrový obväz. Keď' bolesť prejde, lekár môže odporučiť posilňovacie cvičenia na spevnenie postihnutej končatiny alebo pošle dieťa na rehabilitáciu.

Ako možno predchádzať natiahnutiu a vyvrtnutiu? Vychovajte dieťa k tomu, aby sa pred športovými alebo silovými aktivitami najprv rozcvičilo. Rozcvička by mala obsahovať cviky na precvičenie kĺbov a svalov a jemné popretrhovanie celého tela.


Čo pravdepodobne urobí lekár?
Natiahnutie i vyvrtnutie by sa malo vyliečiť v priebehu dvoch týždňov. Ak je postihnutý váz alebo sval riadne liečený a potom rozcvičený, mal by znovu nadobudnúť úplnú pohyblivosť a silu.

© 2000 Doktor Jajbolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt