OPAKOVANÉ BOLESTI HLAVY

Takmer všetky deti príležitostne bolí hlava. Niektoré deti však bolieva často, čo môže byt veľmi vysilujúce a môže dieťaťu znemožňovať riadne si plniť školské povinnosti. Najčastejšími typmi opakovaných bolestí hlavy sú migréna a tenzná bolesť hlavy. Zriedkavo môže bolesti hlavy zapríčiňovať porucha mozgu.

Migréna
Deti, ktoré často trpia na migrénu, to zvyčajne majú v rodine. Najčastejším popudom na vznik migrény býva emocionálny stres. Ďalšími možnými príčinami môžu byt určité jedlá, napríklad citrusové ovocie alebo syry; migrénu môže vyprovokovať aj hlad, priveľa slnka a únava.

Aké sú príznaky?
Migrenózne bolesti hlavy sa zvyčajne objavia maximálne dvakrát do mesiaca. Len málo detí máva pred migrénou akési upozorňujúce signály: napríklad sa im zdá, že vidia mihotajúce svetlá alebo cikcakovité čiary. Nasledujúce príznaky môžu trvať od dvoch hodín do dvoch dní:
 • Bolesť, ktorá môže zashovať jednu alebo obe časti hlavy.
 • Vracanie.
 • Odpor voči hluku a svetlu.
 • Pocit závratu alebokrútenie hlavy.
 • Pocit pálenia, slabosti alebo tŕpnutia v ramene alebo v ruke.

Ak má dieťa príznaky migrény, mali by ste s ním zájsť k lekárovi.


Aká je liečba?
Lekár vám asi odporučí, aby ste zistili príčinu, ktorá migrénu vyprovokovala, a ak je to možné, v budúcnosti sa jej vyhýbali. Môže predpísať antiemetikum, aby dieťa pri záchvatoch migrény nevracalo. Ak sú záchvaty migrény veľmi časté, môže naordinovať propranolol ­liek, ktorý by mal zabrániť vzniku migrény.  Záchvat migrény môžete zmierniť podaním paralenu a uložením dieťaťa do tmavej miestnosti.

Aké sú celkové vyhliadky?
Obdobie s častými migrénami môže vystriedať dlhé obdobie bez akýchkoľvek bolestí hlavy. Ak dieťa pozná príčinu vzniku migrény a vyhýba sa jej, môže úspešne obmedzovať počet migrén. Frekvenciu migrén znižuje aj užívanie propranololu.

Tenzné bolesti hlavy
Pri tenzných bolestiach hlavy bolesť vzniká z napätia svalov tváre a krku, napríklad pri zatínaní zubov alebo škrípaní zubami. Najčastejšou príčinou tohto stavu býva emocionálny stres.

Aké sú celkové vyhliadky?
Príznaky, ktoré sa môžu objavovať každý deň, sú nasledujúce:
 • Bolesť, ktorá môže zasiahnuť ktorúkoľvek časť hlavy.
 • Niekedy aj sprievodné znaky napätia, ako je napríklad bolesť brucha.

Aká je liečba?
Proti bolesti dajte dieťaťu paralen a usilujte sa zistiť príčiny stresu a zredukovať ich. Ak bolesti hlavy pretrvávajú, poraďte sa s lekárom, ktorý môže dieťa odporučiť k špecialistovi. PORUCHY MOZGU. Príznaky bývajú rôzne, ale poruchu mozgu (napríklad. mozgový nádor) by mohli najvýraznejšie naznačovať nasledujúce príznaky:
 • Bolesti hlavy, ktoré prebudia dieťa v noci, cíti ich aj ráno pri prebúdzaní alebo sa zhoršia, keď' dieťa zakašle.
 • Kŕče.
 • Zmeny v správaní.

 Ak máte podozrenie na poruchu mozgu, mali by ste okamžite zájsť k lekárovi. Lekár dieťa vyšetrí a zariadi ďalšie vyšetrenia v nemocnici. Liečba i vyhliadky budú závisieť od povahy poruchy.


Poruchy mozgu
Príznaky bývajú rôzne, ale poruchy mozg by mohli najvýraznejšie naznačovať nasledujúce príznaky:
 • Bolesti hlavy, ktoré prebudia dieťa v noci, cíti ich ráno pri zobúdzaní alebo s zhoršia, keď dieťa zakašle.
 • Kŕče.
 • Zmeny v správaní.

Ak máte podozrenie na poruchu mozgu, mali by ste okamžite zájsť klekárovi. lekár dieťa vyšetrí a zariadi ďalšie vyšetrenia v nemocnici. Liečba i vyhliadky budú zavisieť od povahy poruchy.


© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt