FEBRILNÉ KŔČE

Febrilné kŕče sú kŕče, ktoré vznikajú pri vysokej horúčke - nad 39 °C - ktorá sprevádza infekciu v niektorej časti tela okrem mozgu. Febrilné kŕče sa môžu vyskytovať' u detí vo veku medzi šiestym mesiacom a piatym rokom. Hoci vyzerajú hrozivo, zvyčajne nie sú veľmi vážne.

Čo ich spôsobuje?
Febrilné kŕče sú dôsledkom prudkého nárastu telesnej teploty a zvyčajne sa objavia na začiatku horúčkovitého ochorenia. Kŕče sa najčastejšie vyskytujú pri infekciách horných dýchacích ciest, napríklad pri prechladnutí. Deti sú náchylné na kŕče, lebo ich mozog ešte nie je úplne dozretý.

Aké sú príznaky?

Prvá fáza kŕčov trvá asi pol minúty. Môže mať nasledujúce príznaky:

  • Strata vedomia.

  • Stuhnutosť tela.

  • Zastavenie dýchania až na pol minúty; keď sa znovu. obnoví, môže byt veľmi plytké a sotva počuteľné.

  • Neovládnutie moču alebo stolice.

 Druhá fáza trvá niečo menej ako päť minút. Dieťa je v bezvedomí a môžu sa objaviť tieto príznaky:

  • Šklbanie rúk a nôh alebo tváre

  • Vyvrátenie očí dohora.

Ku koncu druhej fázy dieťa znovu nadobudne vedomie a môže upadnúť do hlbokého spánku, ktorý trvá jednu až dve hodiny po prebudení môže byt' zmätené, ospalé a podráždené.


Mám sa poradiť s lekárom?
Ak má dieťa kŕče alebo horúčku. nad 39 °C, okamžite volajte lekára. Ak kŕče trvajú dlhšie ako päť minút (v prípade, že ste dieťaťu dali diazepam, pätnásť minút; pozri "Čo pravdepodobne urobí lekár?"), mali by ste zavolať sanitku.

Aké sú celkové vyhliadky?
Ak má dieťa vysokú horúčku, usilujte sa ju znížiť, aby ste predišli febrilným kŕčom. Ak dieťa prekonalo febrilné kŕče, mali by ste ho uložiť do stabilizovanej polohy. Usilujte sa mu naďalej znižovať' teplotu, aby ste predišli ďalším kŕčom.

Čo pravdepodobne urobí lekár?

Ak ide o prvý záchvat febrilných kŕčov, dieťa môže byť prijaté do nemocnice, aby sa mohli urobiť skúšky, či nejde o zápal mozgových blán. Môžu mu urobiť aj iné testy, aby sa. zistila príčina horúčky; ak ide o bakteriálnu infekciu, lekár môže dieťaťu naordinovať antibiotiká. V nemocnici vám poradia, ako postupovať pri podobných kŕčoch v budúcnosti. Na domáce použitie vám lekár predpíše diazepamový čípok (protikŕčový liek); keď ho zavediete dieťaťu do konečníka:, skráti trvanie kŕčov. 

Znižujte dieťaťu teplotu Potierajte dieťa špongiou namočenou vo vlažnej vode vode, aby ste mu znižovali teplotu. Dieťa, ktoré malo kŕče, nedávajte do vane; mohlo by sa utopiť.


Aké sú celkové vyhliadky?
Približne tretina detí, ktoré už mali febrilné kŕče, ich bude mat znovu, zvyčajne do pol roka. Treba Však povedať, že po piatom roku života. sa už kŕče neobjavujú.. U malého množstva tých, ktorí majú febrilné kŕče, sa neskôr vyvinie epilepsia

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt