MÁLOKRVNOSŤ

Málokrvnosťou alebo anémiou označujeme stav, keď' krv neobsahuje dostatočné množstvo hemoglobínu. Hemoglobín je farbivo, ktoré sa nachádza v červených krvinkách a prenáša kyslík z pľúc do ostatných telových tkanív. Ak je v krvi nedostatok hemoglobínu, tkanivá nie sú zásobované kyslíkom v dostatočnej miere.

Čo ju spôsobuje?

Červené krvinky sa tvoria v kostnej dreni a prechádzajú do krvného obehu. Normálne kolujú asi 120 dní, potom sú už defektné a zničené. Málokrvnosť môže vzniknúť, ak sa tvorí málo červených krviniek alebo sa ich veľa ničí. Nedostatočná tvorba červených krviniek zvyčajne vyplýva z nedostatku látky, ktorá je na tvorbu zdravých červených krviniek podstatná. Najrozšírenejšia je MÁLOKRVNOSŤ Z NEDOSTATKU ŽELEZA.

Nadmerné ničenie červených krviniek je zvyčajne genetickou poruchou. V dôsledku tejto poruchy sa produkujú anomálne červené krvinky, ktoré sa vo veľkej miere ničia. Príkladom tejto poruchy je KOSÁCIKOVITÁ MÁLOKRVNOSŤ (drepanocytóza) a TALASÉMIA.


Aké sú príznaky?

Ak je málokrvnosť nezávažná., dieťa nemusí mat žiadane príznaky. Vo vážnejších prípadoch sa môžu vyskytnúť nasledujúce príznaky:

  • Bledosť pokožky.

  • Nedostatok energie.

  • Dýchavičnosť pri námahe.

Môžu sa objaviť aj iné príznaky v závislosti od typu málokrvnosti.


Ako môžem dieťaťu pomôcť?
Ak si myslíte, že dieťa je málokrvné, mali by ste s ním zájsť k lekárovi. Lekár sa vás zrejme spýta, či máte toto ochorenie v rodine, a bude sa zaujímať o celkový zdravotný stav a výživu dieťaťa. Ak bude mat  podozrenie, že skutočne ide o málokrvnosť, pošle dieťa na krvné skúšky, ktoré preukážu, či ide o málokrvnosť a do akej miery je závažná. Krvnou skúškou sa vyšetrí počet, tvar, vel7cost a sfarbenie červených krviniek. Analýza preukáže aj to, o ktorý druh málokrvnosti ide. Na spresnenie diagnózy možno ešte urobiť následné testy, napríklad na zmeranie železa. Liečba bude závisieť od. toho, aká je príčina málokrvnosti dieťaťa. Ak pôjde o málokrvnosť spôsobenú genetickou poruchou, dieťa bude potrebovať celoživotnú liečbu.

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt