LEUKÉMIA

Pri leukémii, rakovine krvi, kostná dreň produkuje množstvo leukemických bielych krviniek a normálne biele krvinky, červené krvinky a krvné doštičky produkuje v zníženej miere. Leukemické krvinky vniknú do pečene, sleziny a lymfatických uzlín. Najrozšírenejšou formou leukémie v detstve je akútna lymfoblastická leukémia.

Aké sú príznaky?

Akútna lymfoblastická leukémia môže mat nasledujúce príznaky:

  • Bledá koža.

  • Ružové alebo fialkasté škvrny na koži.

  • Ľahká tvorba podliatin.

  • Nedostatok energie.

  • Opuchnuté lymfatické uzliny na krku, v podpazuší a v slabinách.

  • Horúčka.

  • Bolesť v kostiach končatín a v kĺboch. · Krvácajúce ďasna.

Ak máte podozrenie, že vaše dieťa by mohlo mat leukémiu, okamžite sa skontaktujte s lekárom.


Čo pravepodobne urobí lekár?

Lekár dieťa vyšetrí a zariadi krvné skúšky. Ak testy nevylúčia leukémiu, dieťa bude prijaté do nemocnice, kde mu urobia biopsiu kostnej drene. Táto procedúra., pri ktorej sa odoberú vzorky buniek z kostnej drene, preukáže, či dieťa má leukémiu. Liečba akútnej lymfoblastickej leukémie je rozdelená do dvoch etáp. V prvej fáze, ktorá trvá niekoľko týždňov, dostáva dieťa lieky, ktoré by mali zničiť leukemické bunky. Táto fáza trvá až dovtedy, kým biopsia kostnej drene nepreukáže, že v kostiach už nie sú nijaké anomálne bunky. V tomto bode sa dieťa nachádza v stave takzvanej remisie.

  Druhá fáza liečby trvá ďalšie dva roky. V tomto období sa dieťa podrobí intenzívnym liečebným kúram, ktoré by mali zničiť všetky leukemické bunky, ktoré by sa mohli v tele ešte nachádzať.


Ako môžem dieťaťu pomôcť?

Mali by ste sa usilovať o to, aby vaše dieťa žilo, pokiaľ možno, normálnym spôsobom života. Keďže však liečebné kúry zvyšujú náchylnosť na infekcie, mali by ste dieťa izolovať od každého, kto má nejakú vírusovú infekciu, napríklad ovčie kiahne alebo osýpky.


Aké sú celkové vyhliadky?
Približne 60 až 70 percent detí, ktoré majú diagnózu akútnej lymfoblastickej leukémie, sa pri súčasne dostupnej liečbe úplne uzdraví.

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt