ZVÄČŠENÁ NOSOVÁ MANDLA

Nosové mandle sú tkanivové vankúšiky na konci nosovej dutiny, ktoré sú súčasťou obranného systému proti infekcii. Po opakovaných infekciách sa u niektorých detí zväčšia, v dôsledku čoho môžu blokovať priechod vzduchu a prekáža pri prirodzenom odhlieňovaní stredného ucha cez Eustachovú trubicu.

Aké sú príznaky?

Príznaky môžu byť nasledujúce:

  • Chrápanie.

  • Časté budenie v noci kôli problémom s dýchaním, čo vedie k pocitu únavy nasledujúci deň.

  • Dýchanie ústami.

  • Nosový hlas.

Ak zväčšené mandle blokujú Eustachovu trubicu, dieťa môže trpieť na časté infekcie uší, ktoré môžu viesť k upchatému nosu a k strate sluchu.


Mám sa poradiť s lekárom?
Ak sú príznaky mierne, zvyčajne nie je potrebná nijaká liečba, lebo nosové mandle sa vekom scvrknú samy. Ak dieťa v noci veľmi chrápe alebo má rečové problémy, alebo časté zápaly stredného ucha, mali by ste vyhľadať lekára. Lekár môže poslať dieťa k odborníkovi na choroby ušné, nosové a krčné, ktorý z röntgenovej snímky zhodnotí veľkosť nosových mandlí. Môže odporučiť, aby dieťaťu mandle chirurgicky vybrali. Tento zákrok sa robí v nemocnici pri celkovej anestéze.

Aké sú celkové vyhliadky?
Ak chcete zmierniť sucho v ústach, ktoré dieťa pociťuje, kvôli sústavnému dýchaniu ústami, usilujte sa zvlhčovať vzduch v miestnosti. Poučte dieťa, aby spalo na boku alebo na bruchu; v týchto polohách sa chrápanie vyskytuje oveľa zriedkavejšie.

Aké sú celkové vyhliadky?
U detí, ktorým mandle nevybrali, sa začnú príznaky zmierňovať okolo siedmeho roku, keď sa nosové mandle začínajú scvrkávať. Kým dieťa dospeje, nosové mandle už pravdepodobne mat nebude Dieťa, ktorému nosové mandle vybral by malo byt odolnejšie voči infekciám dýchacích ciest i uší.

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt