ZÁPAL PRIEDUŠNIČIEK

Táto akútna vírusová infekcia pľúc zapríčiňuje zapálenie priedušničiek (najmenších priechodov vzduchu v pľúcach). Zápal priedušničiek (bronchiolitída) sa vyskytuje najmä u detí, ktoré majú menej ako jeden rok a môže byt' pre ne vážnym ochorením. Naičasteišie sa objavuie v zimných mesiacoch v podobe epidémií.

Aké sú príznaky?
Na začiatku môže mať dieťa príznaky podobné ako pri prechladnutí. Po dvoch až troch dňoch sa k nim pridružia nasledujúce príznaky: 
  • Suchý, dráždivý kašeľ.
  • Sipot alebo rýchle, namáhavé dýchanie. U niektorých detí sú medzi jednotlivými vdychmi dlhé medzery
  • Odmietanie jedla.
  • Modrasté pery.
  • Neprirodzená ospanlivosť.

Ak má dieťa menej ako jeden rok a kašle alebo sipí, zavolajte lekára. Ak dýcha namáhavo, zmodrejú mu pery a jazyk alebo začne byt neprirodzene ospanlivé, volajte sanitku.


Aká je liečba?
Pri miernejšom zápale priedušničiek vám môže lekár predpísať bronchodilatanciá a odporučiť vám, ako máte dieťatko doma ošetrovať. Dávajte mu veľa tekutín a kŕmte ho častejšie menšími dávkami. Horúčku znižujte pomocou Panadolu Baby. Hustý hlien z pľúc môžete pomôcť dieťatku vykašlať jemným. potľapkaním po chrbátiku. Mierny zápal priedušničiek sa zvyčajne vylieči do jedného týždňa. Dieťa, ktoré potrebuje nemocničnú liečbu, bude dostavať kyslík v špeciálnych boxoch. Môžu ho kŕmiť cez trubičku zavedenú cez nos alebo niekedy môže dostávať infúzie. V závažných prípadoch treba zabezpečiť dýchanie mechanicky. Dieťa prepustia z nemocnice domov, až vtedy, keď bude schopné znovu normálne jesť, čo zvyčajne trvá asi sedem dní. Kašeľ však môže pretrvávať aj šesť týždňov. 

Aké sú celkové vyhliadky?
Zápal priedušničiek nezanecháva na pľúcach trvalé následky. Niekoľko ďalších rokov však deti, ktoré prekonali túto chorobu, majú tendenciu pri prechladnutí trpieť na dýchavičnosť

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt