ZÁPAL NOSOHLTANA A MANDLÍ

Často sa objavuje ako súčasť prechladnutia a prejavuje sa ako zápal hrdla. Je najčastejšou príčinou bolesti hrdla. Deti do ôsmich rokov mávajú zápal mandlí obyčajne spolu so zápalom nosohltana. Obe ochorenia môžu vyvolať tak vírusy, ako aj streptokokové baktérie.

Aké sú príznaky?

Zápal nosohltana i zápal mandlí majú podobné príznaky, hoci pri zápale mandlí bývajú závažnejšie. Najbežnejšie príznaky sú nasledujúce:  

·          Boľavé, zapálené hrdlo.

·          Horúčka.

·          Problémy pri prehĺtaní (malé deti môžu z tohto dôvodu odmietať jedlo).

·          Zväčšené a zdurené žľazy na krku.

·          Bolesť uší.

·          Pri zápale mandlí červené, opuchnuté mandle.

 Vo väčšine prípadov príznaky zmiznú do troch dní. V zriedkavých prípadoch zahnisá okolie mandlí, čo je známe ako peritonzilárny absces. Spôsobuje vysoké horúčky a zvýšené problémy pri prehĺtaní.


Mám sa poradiť s lekárom?
Ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako 24 hodín alebo sa zhoršia, zavolajte ihneď lekára. Lekár dieťa vyšetrí a ak pôjde o bakteriálnu infekciu, môže mu predpísať antibiotiká. Diagnózu môže potvrdiť aj laboratórne vyšetrenie výteru z hrdla. Pri peritonzilárnom abscese môže byt niekedy potrebný chirurgický zákrok v nemocnici.

Ako môžem dieťaťu pomôcť?
Dajte dieťaťu panadol a veľa tekutín. Asi tri dni po tom, ako začne bolieť hrdlo, je dieťa ešte šíriteľom infekcie, a preto ho treba v tom čase izolovať od ostatných detí. Asi tri dni po tom, ako začne bolieť hrdlo, je dieťa ešte šíriteľom infekcie, a preto ho treba izolovať od ostatných detí.

Ako môžem dieťaťu pomôcť?
Väčšina detí z týchto ochorení vyrastie, lebo nadobudne voči týmto vírusom imunitu. V prípade, že dieťa máva v dôsledku bakteriálnej infekcie často zapálené mandle (častejšie ako tri razy do roka), je potrebné mandle chirurgicky vybrať.

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt