ZÁPAL PRÍNOSOVÝCH DUTÍN - SÍNUSITÍDA

Zápal prínosových dutín (postihuje väčšinou dospievajúcich) je zápalom výstelky dutín (sú to vzduchom vyplnené dutiny v kostiach obklopujúcich nos). Najčastejšie ho spôsobuje bakteriálna infekcia, ktorá sa objaví ako komplikácia prechladnutia.

Aké sú príznaky?

Prvými príznakmi zápalu prínosových dutín môžu byt príznaky ako pri prechladnutí, napríklad nádcha a kašeľ, ktoré trvajú dlhšie, ako je normálne. Potom sa k nim môžu pridružiť' nasledujúce príznaky:

·          Žltozelený výtok z nosa.

·          Pocit napätia alebo bolesti v lícach a niekedy aj v čele.

·          Niekedy aj prudká bolesť v horných zadných zuboch.

 Niektoré deti majú pri zápale prínosových dutín sústavne teplotu.


Čo ho spôsobuje?
Hlien, ktorý sa tvorí v prínosových dutinách, zachytávajú baktérie. Riasinky, prečnievajúce z výstelky prínosových dutín, posúvajú hlien nižšie, až kým nestečie úzkymi priechodmi do nosa a hrdla. Ak pri vírusovej infekcii, ako je prechladnutie, vznikne zápal tkaniva, môžu sa priechody zablokovať. V dôsledku toho sa hlien hromadí v prínosových dutinách a umožňuje baktériám, aby sa tam množili.

Mám sa poradiť s lekárom?

Dohodnite si návštevu u lekára do 24 hodín. Lekár dieťa vyšetrí a ak ide o zápal prínosových dutín, predpíše antibiotiká. Užívaním antibiotík by mala infekcia do siedmich dní ustúpiť. 


Ako môžem dieťaťu pomôcť?
Na zmiernenie bolesti dávajte dieťaťu paralen a postarajte sa, aby pilo veľa tekutín. Zapchatý nos môže dieťaťu uvoľniť naparovanie   nad horúcou vodou, do ktorej kvapnete benzoínovú tinktúru. Takisto mu môžete pomôcť, ak budete zvlhčovať vzduch i v jeho detskej izbe.

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt