ZÁPAL PĽÚC - PNEUMÓNIA

Zápal pľúc spôsobuje buď vírusová, alebo bakteriálna infekcia. Najčastejšie býva komplikáciou pri infekcii horných dýchacích ciest ako je napríklad prechladnutie, alebo komplikáciou infekčného ochorenia, ako sú ovčie kiahne. Veľmi náchylné na zápal pľúc sú deti, ktoré majú cystickú fibrózu.

Aké sú príznaky?

Zápal pľúc môže začať rovnakými príznakmi ako prechladnutie, napríklad. kýchaním a nádchou. Neskôr sa pridružia nasledujúce príznaky: 

·          Kašeľ, ktorý u starších detí sprevádza vykašliavanie žltkastých, zelenkastých alebo krv obsahujúcich hlienov.

·          Rýchle, namáhavé dýchanie.

·          Horúčka.

·          Bolesti hlavy.

Pri závažnom zápale pľúc ospanlivosť, zmodranie perí a jazyka a odmietanie jedla a pitia.


Mám sa poradiť s lekárom?

Okamžite volajte lekára, ak dieťa rýchlo dýcha, hoci pokojne leží v posteli; ak kašeľ' a horúčka trvajú dlhšie ako pár dní; alebo ak sa vám dieťa javí v oveľa horšom stave, než aký by mohlo spôsobiť prechladnutie. Ak má dieťa niektorý z príznakov závažného zápalu pľúc, uvedených vyššie, mali by ste volať sanitku.


Čo pravdepodobne urobí lekár?

Lekár dieťa popočúva fonendoskopom a môže dať urobiť výter z hrdla a odber krvi, aby sa presne určila príčina infekcie. Môže predpísať dieťaťu antibiotiká. Väčšinu detí možno liečiť. Ak má dieťa závažný zápal pľúc, môžu ho prijať do nemocnice. Urobia mu röntgen pľúc, aby sa potvrdila diagnóza, a bude užívať antibiotiká. Môže dostavať aj kyslík; zriedkavejšie treba zabezpečiť dýchanie mechanicky. Dieťa by malo byť schopné prejsť do domácej liečby asi po štyroch dňoch.


Ako môžem dieťaťu pomôcť?

Ak liečite dieťa doma, dbajte na to, aby pilo veľa teplých nápojov. Kŕmte ho častejšie v menších množstvách. Panadolom môžete znižovať teplotu i zmierňovať bolesť hlavy. Väčšina detí sa do týždňa zotaví. Po návrate z nemocnice by sa dieťa malo aspoň týždeň vyhýbať namáhavému cvičeniu. Prechádzky by mu uškodiť nemali, ak nie je vonku priveľmi vlhké alebo studené počasie. 


Aké sú celkové vyhliadky?
Kašeľ môže pretrvávať ešte dva týždne po tom, čo sa dieťa celkovo zotavilo. Zápal pľúc nezanecháva na pľúcach trvalé poškodenie.

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt