CHRÍPKA

Táto vírusová infekcia horných dýchacích ciest sa môže vyskytnúť' u detí v akomkoľvek veku. Vírus chrípky sa šíri kašlaním a kýchaním a priamym kontaktom. Každý rok sa vyskytnú malé chrípkové epidémie. 

Aké sú príznaky?

Príznaky sa vyvinú približne jeden až tri dni po nainfikovaní, a zvyčajne sa rozvinú veľmi rýchlo. Môžu byť nasledujúce: 

·          Horúčka, zvyčajne nad 39 °C.

·          Suchý kašeľ.

·          Bolesť svalov.

·          Zapchatý nos.

·          Pocit celkovej únavy a slabosti.

·          Bolesti hlavy.

·          Občas aj bolesti hrdla.

  Príznaky sú obyčajne závažnejšie v prvých dvoch až piatich dňoch choroby. Vo väčšine prípadov chrípka prejde sama približne do desiatich dní.


Aké sú môžné komplikácie?
Chrípkový vírus môže napadnúť pľúca a spôsobiť zápal pľúc alebo zápal priedušiek, ktoré sa môžu ešte skomplikovať bakteriálnou infekciou. Bakteriálna infekcia môže postihnúť aj prínosové dutiny alebo dutiny uší. Zväčšené riziko týchto komplikácií majú deti s chronickým srdcovým, pľúcnym alebo obličkovým ochorením, deti s cukrovkou, cystickou fibrózou  alebo s oslabeným imunitným systémom. Možnou komplikáciou u dojčiat bývajú febrilné kŕče.

Ako predchádzať vysušeným perám?
Ak má vaše dieťa menej ako dva roky alebo je u neho veľké riziko komplikácií, skontaktujte sa s lekárom ihneď. Takisto by ste mali hneď vyhľadať lekára, ak sa u dieťaťa rozvinie niektorý z nasledujúcich príznakov: teplota nad 40 °C; neprirodzene rýchle dýchanie; ospanlivosť; odmietanie jedla.

Ako predchádzať vysušeným perám?

Ak sa vyvinie bakteriálna infekcia, lekár môže predpísať antibiotiká. Dieťa so závažnými príznakmi alebo s vysokým rizikom komplikácií, napríklad kvôli nejakej chronickej poruche, možno aj hospitalizovať. Dieťa, ktoré sa lieči doma, by malo ležať v teplej, dobre vetranej a zvlhčovanej miestnosti, až pokým mu neklesne teplota. Na znižovanie teploty a zmierňovanie bolestí možno dieťaťu dávať panadol alebo paralen. Často by malo piť teplé nápoje.


Ako predchádzať vysušeným perám?
Deťom s chronickými poruchami pľúc alebo akýmkoľvek defektom imunitného systému treba odporučiť každoročné zaočkovanie proti chrípke.

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt