VRED

Vred je bolestivý opuch na koži naplnený hnisom. Vzniká vtedy, keď' sa vlasový alebo chlpový folikul infikuje baktériou. Zdroj infekcie často nepoznáme, hoci u niektorých ľudí sa tieto baktérie nachádzajú v nose. Vredy sa najčastejšie objavujú na vlhkých miestach, ako je podpazušie, slabiny, alebo vzadu na krku.

Aké sú príznaky?

Vred obyčajne začína ako malý červený pupienok, ktorý sa zväčší, keď' sa naplní hnisom. Hlavnými príznakmi sú:

  • Bolesť a napätie v okolí vreda.

  • Biela alebo žltá hnisavá "hlavička" v strede vredu.

Väčšina vredov praskne a vyhnisá, hoci zriedkavo sa hnis môže rozptýliť do okolitých vlákien. Vo väčšine prípadov sa vred vylieči do dvoch týždňov.


Ako môžeme dieťaťu pomôcť?

Ak má vred už hlavičku, natrite naň masť obsahujúcu síran horečnatý (ichtyol) a prelepte ho leukoplastom.  Tak môže skôr prasknúť a rýchlejšie sa vyliečiť. Keď vred praskne, gázou, namočenou v dezinfekčnom roztoku, opatrne odstráňte hnis a postihnuté miesto prelepte adhezívnou páskou. Nikdy by ste nemali vred nasilu praskať alebo vytláčať, aby sa nerozšírila infekcia. Ak sa vred nezahojí ani do dvoch týždňov, alebo je veľmi veľký, alebo bolestivý, alebo dieťa trpí na často sa opakujúce vredy, mali by ste vyhľadať lekára.


Čo pravdepodobne urobí lekár?
Na preliečenie infekcie môže lekár naordinovať užívanie antibiotík. V niektorých prípadoch môže uvolniť hnis malým rezom. Ak sa vredy často opakujú, lekár môže predpísať antibiotickú masť, ktorou by ste mali potierať vnútro nosa dieťaťa. Môže vám navrhnúť, aby ste dieťa umývali antiseptickým mydlom a do kúpeľa pridávali antiseptický roztok.

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt