PSORIÁZA

Pri tomto chronickom ochorení kože sa na končatinách, trupe alebo na koži hlavy objavujú červené, šupinaté, zhrubnuté fľaky. Psoriáza najčastejšie postihuje deti staršie ako desať' rokov. Vyrážky nemusia nevyhnutne svrbieť', ale sú veľmi nepríjemné najmä pre svoj vzhľad. Psoriáza nepretrváva v rovnakej intenzite , zvyčajne sa zhorší, ak je dieťa aj inak choré alebo prežíva citový stres, ako sú napríklad blížiace sa skúšky.

Čo ju spôsobuje?
Príčina psoriázy nie je známa, je to však choroba, ktorá sa dedí. Psoriáza sa niekedy objaví prvýkrát po nejakej akútnej infekcii, napríklad zápale mandlí alebo po zápale stredného ucha. Psoriatický výsyp vzniká vtedy, keď' sa bunky novej pokožky vytvárajú rýchlejšie, ako odumierajú staré kožné bunky. Z týchto nadbytočných nových buniek zhrubnú na koži miesta, ktoré môžu byt pokryté šupinkami mŕtvej kože.

Aké sú príznaky?

Psoriatický výsyp býva rôzny. Najbežnejšími príznakmi však sú: · Fľaky zhrubnutej červenej kože pokryté striebristými šupinami. Fľaky sa najčastejšie vyskytujú na lakťoch, kolenách alebo na koži hlavy.

  • Veľa malých, červených, mierne šupinatých fliačikov, ktoré sa šíria na trupe a na tvári.

  • Preliačené a zhrubnuté nechty.

  • Bolesť a nepohoda, ak postihnutá koža začne praskať.


Ako môžeme dieťaťu pomôcť?
Ak má dieťa len miernu psoriázu, môžete zabrániť, aby sa rozvíjala, tým, že mu budete natierať kožu zmäkčujúcim krémom. Niekedy na vyrážky pomáha, ak sa dieťa opaľuje, musíte však dávať pozor, aby sa nespálilo.

Musímísť k lekárovi?
Mali by ste zájsť k lekárovi, ak je výsyp závažný, rozsiahly alebo veľmi nepríjemný. Lekár pravdepodobne odporučí dieťa k dermatológovi. Ak sa psoriáza vyskytuje len na malých plochách, napr. na hlave, na kolenách alebo na lakťoch, dermatológ pravdepodobne predpíše krém alebo masť obsahujúcu decht, kyselinu salicylovú alebo kortikoidy. Na rozsiahlejšiu psoriázu môže naordinovať masť s ditranolom. Ďalej môže odporučiť kúpele vo vode obsahujúcej decht alebo opaľovanie ultrafialovým žiaričom.

Aké sú celkové vyhliadky?
Psoriázu nemožno vyliečiť a najpravdepodobnejšie sa bude znovu objavovať počas celého života. Jednotlivé nástupy však možno zvládnuť, ak sa začne s okamžitou liečbou.

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt