PLIENKOVÁ DERMATITÍDA
Plienkovej dermatitíde môžete predísť, ak oblasť genitálií a konečníka dobre natriete ochrannou masťou alebo krémom.

Pokožku dieťaťa  môže podráždiť, ak ho príliš dlho necháte v špinavej plienke. To sa z času na čas pritrafí každej mamičke, ale ak je dieťa choré alebo má hnačku, je na takúto dermatitídu oveľa náchylnejšie. Niektoré deti sa zaparia oveľa rýchlejšie ako iné.

Aké sú príznaky?

Hlavnými príznakmi plienkovej dermatitídy sú:

  • Zápal kože v oblasti krytej plienkou

  • Červené, boľavé fľaky v oblasti krytej plienkou

Ak sa dieťa nainfikuje baktériami alebo kvasinkami Candida, môžu sa mu urobiť aj pľuzgiere, ktoré začnú mokvať.


Aká je liečba?
Ak je to možné, nezabaľujte dieťa čo najdlhšie do plienky, ale nechajte mu zadoček vysušiť na teplom a suchom vzduchu. Keď sa výsyp ani po niekoľkých dňoch nezlepší, mali by ste zájsť k lekárovi. Lekár pravdepodobne predpíše kortikoidnú masť na odstránenie zápalu. Ak sa výsyp nainfikoval, predpíše vám okrem kortikoidnej masti aj lieky proti infekcii. Pri tejto liečbe by sa mal aj infikovaný výsyp prebaliť čo vyliečiť najneskôr do jedného týždňa.

Ako predchádzať plienkovej dermatitíde?
Plienkovej dermatitíde môžete predísť, ak oblasť konečníka a genitálií dobre natriete ochrannou masťou alebo krémom. možno najskôr po tom, ako si urobí svoju Ako možno plienkovej dermatitíde potrebu. Po každom prebalení treba dieťatku starostlivo umyť a vysušiť zadoček Aby ste predišli zapareniu, mali by ste dieťa a natrieť ho ochrannou masťou

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt