KONTAKTNÁ DERMATITÍDA

Dermatitída (zápal kože), ktorú spôsobuje kontakt s dráždivými predmetmi, sa u detí do dvanástich rokov vyskytuje len veľmi zriedkavo. Medzi dráždivé predmety patrí napríklad nikel (vyskytuje sa v bižutérii), guma, farba na látky, umelé hmoty, rastliny, pena do kúpeľa, čistiace prostriedky, hojivé krémy a kozmetika.
Aké sú príznaky?

Ak dermatitída vznikla ako reakcia na bižutériu, bude sa vyskytovať len na jednom mieste; ak vznikla z podráždenia penou do kúpeľa alebo voňavým mydlom, môže byt rozšírená na celom tele. Hlavnými príznakmi sú:

  • Zapálené šupinaté vyrážky

  • Intenzívne svrbenie

Niekedy dokonca vytvorenie pľuzgierikov a mokvanie (často spôsobené kontaktom s rastlinami). Niekedy trvá niekoľko dní, kým sa po kontakte s dráždivou látkou objavia príznaky. Od toho, aké dráždidlo ich vyvolalo, závisí, ako dlho budú pretrvávať.


Aká je liečba?
Ak poznáte príčinu reakcie, odstráňte ju z blízkosti dieťaťa alebo mu poraďte, ak je staršie, aby sa takým veciam vyhýbalo. Na zmiernenie príznakov môžete použiť tekutý púder. Ak neviete príčinu identifikovať, vyhľadajte lekára, ktorý dá urobiť dieťaťu testy. Na nich sa preskúša reakcia dieťaťa na možné dráždidlá (alergény) na malých kúskoch kože.

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt