OVČIE KIAHNE

Ovčie kiahne, známe aj pod menom varicela, sú typickou miernou vírusovou infekciou, ktorú charakterizujú výrazné svrbivé vyrážky a mierna teplota. Ovčie kiahne sú jednou z najčastejších detských infekcií, ktorá zväčša postihuje deti do desiatich rokov, a to najmä koncom zimy a na jar.
Aké sú príznaky

Po inkubačnej lehote, ktorá trvá v priemere dva až tri týždne, sa objavia nasledujúce príznaky ovčích kiahní:

  • Niekoľko hodín pred výsypom sa dieťaťu mierne zvýši teplota alebo ho bolí hlava.

  • Najmä na hrudníku sa objavia skupinky malých naliatych pľuzgierikov. Po niekoľkých dňoch sa pľuzgieriky vysušia a utvoria sa chrasty. Dieťa môže mat na tele pľuzgieriky v rôznej etape vývinu.

  • Mokvajúce pľuzgieriky v ústach môžu dieťaťu spôsobovať problémy pri jedení.

  • Občas sa vyskytne aj závažný kašeľ'.


Aké sú možné komplikácie?
Najznámejšou komplikáciou je druhotná infekcia streptokokovými baktériami, ktoré sa dostanú do tela pri škriabaní. K ďalším patrí zápal pľúc a, veľmi zriedkavo, aj zápal mozgu. Rizikám komplikácií sú najväčšmi vystavené deti s oslabeným imunitným systémom (napríklad v dôsledku chemoterapie alebo po orálnej liečbe kortikoidmi) a novorodenci, ktorí môžu ovčie kiahne dostať, ak sa ich matka nakazila v neskorom štádiu ťarchavosti. Ochorenie v skorom štádiu ťarchavosti by mohlo, avšak veľmi zriedkavo, spôsobiť vrodené chyby plodu.

Musím ísť k lekárovi?
Ak je vaše dieťa novorodenec alebo dojča, alebo má oslabený imunitný systém a došlo do styku s ovčími kiahňami alebo má ich príznaky, okamžite telefonujte svojmu lekárovi. Takisto by ste mali hneď' volať lekára, ak by sa u dieťaťa objavil niektorý z nasledujúcich príznakov: kašeľ', kŕče, rýchle dýchanie, nezvyčajná ospanlivosť alebo neistá chôdza. Ak dieťaťu pľuzgiere zahnisajú alebo pokožka okolo nich očervenie, mali by ste zájsť k lekárovi.

Čo pravdepodobne urobí lekár?

Ak má dieťa druhotnú bakteriálnu infekciu, lekár pravdepodobne predpíše antibiotiká v tabletkách. Dieťa s vysokým rizikom komplikácií možno dostane injekčne imunoglobulín na posilnenie organizmu. Vaše dieťa môže byt aj hospitalizované, aby mu mohli v priebehu asi piatich dní pichať injekcie antivírusového prípravku acykloviru.


Čo môžem urobiť ja?
Môžete zmierňovať svrbenie potieraním vyrážok tekutým púdrom, podávaním antihistaminík a tým, že budete dieťa kúpať v teplej vode, v ktorej rozpustíte za hrsť sódy bikarbóny. Horúčku znižujte paralenom a zabezpečte dostatočný prívod tekutín. Aby ste predišli infekcii, mali by ste dieťaťu nakrátko ostrihať nechty a upozorniť ho, aby sa neškriabalo. Ovčie kiahne sú nákazlivé od prvého dňa pred vysypaním sa až dovtedy, kým sa posledný pľuzgierik nezasuší a nezmení na chrastu. V tomto období izolujte svoje dieťa a nedovoľte, aby prišlo do styku s niekým, pre koho by toto ochorenie mohlo znamenať veľké riziko.

Aké sú celkové vyhliadky?
Deti sa zvyčajne vyliečia v priebehu siedmich až desiatich dní, odkedy sa objavia prvé príznaky. Prekonanie ovčích kiahní znamená, že dieťa nadobudne doživotnú imunitu voči tejto chorobe, hoci vírus ostane prítomný v organizme a môže sa neskôr aktivovať v podobe pásového oparu.

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt