INFEKČNÝ ERYTÉM
Infekčny erytém

Infekčný erytém, znýmy tiež ako "piata choroba", je mierne nákazlivé vírusové ochorenie. Zvyčajne sa objavuje u detí vo veku dvoch rokov v jarnom období. Najvýraznejším príznakom ochorenia je červený výsyp na oboch lícach.

Aké sú príznaky
Po typickom inkubačnom období, ktoré môže trvať od štyroch až do štrnásť dní, sa objavia nasledujúce príznaky:
  • jasnočervené líca veľmi kontrastujú s bledou kožou okolo úst
  • horúčka
  • zhruba jeden až štyri dni po ščervenaní líc sa objavia vyrážky, najprv na hrudníku a potom na končatinách. Výsyp je stredoškvrnitý a splývavý, najmä na končatinách, a po teplom kúpeli môže ešte zosilnieť. Trvá približne 7 - 10 dní.
  • zriedkavo bolesť kľbov

 Aké sú možné komplikácie?
U detí, ktoré trpia určitými výnimočnými poruchami krvi, ako je Kosáčikovitý málokrvnosť alebo talasémia, môže infekčný erytém viest aj k veľmi vážnemu ochoreniu. Ak sa infekčným erytémom nakazí žena môže nastať spontánny potrat.

Treba navštíviť lekára?
Ak vás stav dieťaťa znepokojuje alebo ak trpí na poruchy krvi, zatelefonujte svojmu lekárovi. V niektorých prípadoch lekár predpíše krvnú skúšku na potvrdenie diagnózy. Táto choroba sa nijako špecificky nelieči.

Čo môžem urobiť ja?
Znižujte horúčku paralenom a ponúkajte dieťaťu veľa tekutín. Keď' sa výsyp objaví, zvyčajne už iným nehrozí, že sa nainfikujú. V každom prípade je však bezpečnejšie, ak v čase trvania výsypu nepôjdete s dieťaťom do prostredia, v ktorom by mohli byt ťarchavé ženy.

Aké sú celkové výhliadky?
Po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch sa môže výsyp objaviť znovu a jeho intenzita môže byt rôzna v závislosti od zmien teploty alebo od pôsobenia slnečných lúčov. Ak vaše dieťa už raz prekonalo infekčný erytém, je málo pravdepodobné, že ho ešte niekedy dostane.

© 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt