ČIERNY KAŠEĽ / Pertussis

Čierny kašeľ, známy tiež ako dávivý kašeľ, je detská choroba, ktorú spôsobuje bakteriálna infekcia (Berdetella pertussis). Najvýznamnejším príznakom je kašeľ, po ktorom niekedy dochádza k dáveniu. Ochorenie je najvážnejšie u detí do šiestich mesiacov života. Vďaka očkovaniu sa už s čiernym kašľom vo vyspelých krajinách vôbec nestretávame.

Aké sú príznaky

Príznaky čierneho kašľa sa začnú prejavovať asi po siedmich dňoch od nakazenia. Čierny kašeľ má dve fázy. Pre prvých 7 až 10 dní sú najtypickejšie nasledujúce príznaky:

 • Štekavý, suchý kašeľ, ktorý sa objavuje najmä v noci

 • Nádcha.

 • Mierne zvýšená teplota.

 • V nasledujúcej fáze choroby, ktorá trvá. 8 až 12 týždňov, sú príznaky jednoznačnejšie:

  • Záchvaty desiatich až dvadsiatich krátkych, suchých zakašľaní, ktoré sa objavujú tak vo dne, ako aj v noci.

  • Dlhé záchvaty kašľa po ktorých nasleduje ostré lapanie po dychu so zvukmi "krákania" alebo dávenia. (Dojčatá sa nezvyknú dáviť.)

  • Vracanie zapríčinené kašľaním.

  • Niekedy až kŕče.

  V zriedkavých prípadoch sa môže hustým hlienom zablokovať prieduška, čo môže viest k spľasnutiu pľúc.


  Treba navštíviť lekára?

  Ak je dieťa, ktoré má kašeľ', mladšie ako šesť mesiacov, skontaktujte sa do 24 hodín s lekárom; ten istý postup zvoľte, ak kašeľ spôsobuje vracanie alebo sa nezlepší ani po týždni. Ak dieťaťu pri záchvate kašľa zmodrejú pery alebo jazyk, alebo má kŕče, volajte lekára okamžite.

     Lekár môže urobiť výter z hrdla dieťaťa, aby odobral vzorku na laboratórne vyšetrenie. Takisto môže dieťaťu i jeho súrodencom predpísať desaťdňovú antibiotickú kúru. Antibiotiká môžu skrátiť trvanie čierneho kašľa, ale účinné sú len vtedy, keď' sa nasadia v skorej fáze ochorenia. Dieťa, ktoré zmodrelo alebo malo kŕče, bude prijaté do nemocnice, najmä v tom prípade, ak ide o dieťa mladšie ako šesť mesiacov. Ak sa dieťa celkovo cíti zle alebo sa kašeľ nezlepšil ani po šiestich týždňoch, lekár zariadi röntgen hrudníka.


  Čo môžem urobiť ja?

  Dávajte dieťaťu jemné jedlá (ale vyhýbajte sa drobivým jedlám, ktoré by mohli spôsobiť vracanie) a množstvo tekutín. Kašeľ' by ste mohli zastaviť aj tak, že by ste dieťa jemne potľapkali po chrbte. Ak to bude nevyhnutné, vyškolíte sa aj v tom, ako poskytnúť dieťaťu jednoduchú fyzioterapiu, aby ste mu pomohli uvoľniť hlien z pľúc. Ak sa chcete vyhnúť vyčerpanosti z nedostatku spánku kvôli starostlivosti o choré dieťa, požiadajte aj ďalších členov rodiny, aby sa v noci pri dieťati striedali.


  Aké sú celkové výhliadky?
  Kašeľ' môže trvať aj niekoľko mesiacov. Niektorým deťom sa znovu vráti, ak v priebehu nasledujúceho roka ochorejú na vírusovú infekciu. Trvalé poškodenie pľúc je však mimoriadne zriedkavé.

  © 2000 Doktor JajBolí  & DIDA

  http://www.dida.sk/Doktor    -   Email: doktor@dida.sk

  Autor: Dr. Bernard Valman, Zdroj: Sprievodca detskými chorobami, © 1997 A Dorling Kindersley Book, © 1998 Perfekt